W jakich obszarach terapeutycznych Clinical BS przeprowadza badania kliniczne? blog

2 października 2023

Badania kliniczne przeprowadza się po to, aby potwierdzić korzystne działanie wdrażanych metod leczenia. Od pewnego momentu w badania klinicznych muszą brać udział ludzie – w zależności od tego, co jest przedmiotem testów, ochotnicy są zdrowi lub mają zdiagnozowaną konkretną chorobę. W badaniach klinicznych mogą też uczestniczyć pacjenci poniżej 18 roku życia.

Jakie badania są prowadzone obecnie?

Clinical Best Solutions to dwa ośrodki badań klinicznych, w Warszawie oraz Lublinie. Zajmują się badaniami z różnych dziedzin medycyny. W fazie testów są między innymi terapie dla osób z chorobą Alzheimera, u których występuje agresja, objawy demencji oraz pobudzenie psychoruchowe. Testowane są także leki na depresję – udział w tych badaniach biorą pacjenci ze zdiagnozowaną depresją, którzy mimo wdrożonego leczenia nie wracają do zdrowia.

Kolejnym obszarem badań klinicznych jest rak prostaty. W tych badaniach udział biorą mężczyźni z nowo rozpoznaną chorobą dającą przerzuty do kości albo narządów oraz pacjenci z ponownym rzutem choroby. Pozostałe badania prowadzone w Clinical BS dotyczą leczenia padaczki, atopowego zapalenia skóry, alergicznego nieżytu nosa, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, otyłości, zaburzeń lipidowych.

Kto bierze udział w badaniach klinicznych?

Chorzy wciąż mogą się zgłaszać do udziału w badaniach klinicznych – najprościej to zrobić przez formularz online dostępny na stronie ośrodka. Informacje podane w formularzu zgłoszeniowym powinny być oczywiście zgodne z prawdą. Osoba chcąca dołączyć do badań musi spełniać określone kryteria, może się więc zdarzyć, że wniosek pacjenta zostanie odrzucony. Trwające w tej chwili badania kliniczne często dotyczą pacjentów, którzy mimo stosowanego leczenia nie są w stanie poprawić swoich wyników i nadal doświadczają uciążliwych objawów.

Osoba zakwalifikowana do badań klinicznych korzysta z najnowocześniejszych metod leczenia i jest regularnie poddawana specjalistycznym badaniom diagnostycznym. Zwiększa to jej szanse na zwalczenie choroby, ponieważ nowa terapia może się okazać dużo skuteczniejsza od dotychczasowej metody leczenia. Jeśli badania kliniczne zakończą się sukcesem, nowo opracowana terapia stanie się dostępna dla wszystkich pacjentów.

Posted in Blog