Czy badania kliniczne są dobrowolne?
Żadna placówka medyczna nie ma prawa zmuszać swoich pacjentów do poddania się badaniom klinicznym, zakazane jest też oczywiście testowanie jakichkolwiek terapii bez wiedzy chorego. Lekarz ma natomiast prawo zaproponować pacjentowi udział w badaniu klinicznym, jeśli widzi, że ów pacjent może być dobrym kandydatem do wzięcia udziału w takim badaniu. Zaproszenia na badania kliniczne są też publikowane przez placówki, które zajmują się ich prowadzeniem.
Do Clinical Best Solutions zgłosić się można osobiście, inną metodą jest wysłanie formularza zgłoszeniowego online. W swoim zgłoszeniu pacjent podaje niezbędne do kwalifikacji podstawowe informacje na swój temat. Kiedy proces rekrutacji przebiegnie pomyślnie, ośrodek kontaktuje się z chorym i potwierdza jego uczestnictwo w badaniu.
Jaką korzyść daje udział w badaniu klinicznym?
Celem badania klinicznego jest opracowanie nowej, jeszcze skuteczniejszej i bezpieczniejszej metody leczenia. Współcześnie prowadzone terapie nie zawsze dają pożądane efekty, bo albo wiążą się z dużym dyskomfortem pacjenta, albo są czasochłonne i obarczone poważnymi skutkami ubocznymi. Nie zawsze też wdrażane leczenie pozwala w pełni wrócić do zdrowia.
Badania kliniczne prowadzone są najczęściej z udziałem osób chorych i nierzadko są to schorzenia w zaawansowanym stadium. W przypadku, gdy powszechnie dostępne metody są niewystarczające do wyleczenia lub pacjent źle je znosi, warto rozważyć wejście do programu badawczego, dzięki czemu chory będzie mógł skorzystać innych terapii, łagodniejszych dla organizmu i o mniej negatywnym wpływie na codzienne funkcjonowanie.
Co jeśli badanie przebiega niekorzystnie dla pacjenta?
Terapie eksperymentalne nie zawsze się udają, dlatego właśnie pacjent pozostaje przez cały czas pod ścisłym nadzorem lekarza. Jeśli cokolwiek w jego stanie zdrowia budzi zastrzeżenia, rezygnuje się z dalszych testów albo dokonuje się zmian w procedurach badawczych. Ponadto chory sam może zrezygnować z udziału w badaniu klinicznym – bez konsekwencji prawnych czy kar finansowych.